Masaż

Relaksacyjny

Masaż relaksacyjny cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Dzięki szerokiej dostępności – w gabinetach fizjoterapeutów, salonach kosmetycznych i SPA – możemy korzystać z wielu rodzajów masażu relaksacyjnego. Warto pamiętać, że działanie tego zabiegu obejmuje nie tylko strefę psychosomatyczną, ale również fizyczną naszego organizmu.

Rodzaje, techniki, oraz działanie masażu relaksacyjnego

Masaże relaksacyjne stały się bardzo popularne. Każdy, kto chciałby umówić się na sesję masażu relaksacyjnego – bądź jakiegokolwiek innego – może pogubić się w ilości ogłoszeń oferujących tego typu zabiegi.

 

Z dobrodziejstw masażu relaksacyjnego można korzystać nawet codziennie, a sesja trwa w zależności od wykupionego pakietu, oraz Twoich potrzeb.
 
Różnego rodzaju masaży jest całe mnóstwo, więc początkowo trudno wybrać ten, który najbardziej odpowiadałby naszym oczekiwaniom i potrzebom. Podczas przeglądania ofert gabinetów masażu warto jednak pamiętać, że tego rodzaju zabiegi mają też punkty wspólne – każdy z nich oddziałuje na kilenta bezpośrednio – czyli na ciało – jak i pośrednio – na psychikę. Podobny jest także punkt wyjścia – każdy masaż, także ten relaksacyjny, odbywa się poprzez dotyk, a przecież języku francuskim „massage” znaczy „nacierać”, w arabskim „mass” to właśnie „dotyk”, z kolei greckim „massein” określa się „ugniatanie”. Wyróżniamy również wiele rodzajów samych masaży relaksacyjnych, które, choć nierzadko wywodzą się z różnych kultur, są wykonywane różnymi technikami i obejmują inne części ciała, mają jednak wiele punktów wspólnych.

Masaż relaksacyjny - techniki

Jako że masaż relaksacyjny ma przede wszystkim służyć wyciszeniu klienta, „zdjęciu” z niego stresów dnia codziennego, uspokojeniu myśli, bardzo często podczas masażu relaksacyjnego korzysta się z olejków zapachowych: różanego, sandałowego czy ylang-ylang, by dzięki aromaterapii stworzyć w gabinecie jeszcze bardziej odprężającą atmosferę. Wykorzystywane są również środki poślizgowe, najczęściej oliwka, dzięki którym masażysta może łatwiej i dokładniej przeprowadzać ruchy na ciele pacjenta. Ten najczęściej, podczas wykonywania masażu relaksacyjnego, przyjmuje pozycję leżącą lub siedzącą. Może pozostawać w luźnym ubraniu lub w okryciu ręcznikiem w taki sposób, by zapewnić osobie wykonującej zabieg swobodny dostęp do masowanych miejsc.

 

Techniki masażu relaksacyjnego czerpią bardzo dużo z masażu klasycznego: masażysta głaszcze (głaskanie podłużne i koliste), uciska, ugniata, rozciera ciało klienta, a zabieg kończy, powracając do głaskania. W trakcie masażu relaksacyjnego wykonuje się powolne, spokojne ruchy, obniżające napięcie mięśni i nerwów. Rezygnuje się natomiast z rozcierania poprzecznego i bardziej energicznych ruchów.