Masaż sportowy jest dedykowany osobom aktywnym fizycznie. W zależności od rodzaju wykonuje się go pomiędzy zawodami, a także tuż przed podjęciem dużego wysiłku fizycznego.
Ma wiele cech wspólnych z masażem klasycznym o właściwościach leczniczych. Jednak podstawowa różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami masażu polega na tym, że ten sportowy wykonuje się z użyciem większej siły i energii (dlatego nie zawsze jest bezbolesny). Stanowi on element odnowy biologicznej.
Masaż sportowy jest też podobny do masażu izometrycznego, który ma na celu odbudowanie masy i siły mięśniowej. Co więcej, jego zadaniem jest przywrócenie sportowcowi sprawności sprzed urazu. Ma również pomóc mu osiągnąć jak najlepsze wyniki sportowe.
Czas trwania masażu sportowego zależy od jego rodzaju. Na przykład masaż przedwysiłkowy (element ćwiczeń rozgrzewających) nie powinien być dłuższy niż 10 minut, natomiast ten międzywysiłkowy — około kwadrans. Z kolei masaż treningowy powinien trwać 50 minut.
Częstotliwość korzystania z masażu sportowego zależy od takich czynników jak płeć, wiek, stopień wytrenowania, rodzaju uprawianej dyscypliny sportu i powierzchnia masowanej partii ciała. Aby masaż sportowy spełniał swoje zadanie, należy stopniowo zwiększać czas jego trwania oraz intensywność bodźców.
Masaż sportowy przed-, między- i powysiłkowy – w pierwszym przypadku stosuje się go jako element rozgrzewki poprzedzającej trening, która przygotowuje organizm sportowca do podjęcia dużego wysiłku fizycznego, natomiast w drugim — w przerwie w trakcie zawodów, aby mięśnie pozostały nagrzane, zaś ostatni rodzaj — po intensywnym wysiłku, aby mięśnie szybciej się zregenerowały
Jak przygotować się do wizyty w gabinecie masażysty? Przede wszystkim należy oczyścić skórę, biorąc kąpiel lub prysznic. Jeżeli na powierzchni ciała znajdują się rany, powinny zostać odpowiednio oczyszczone i zabezpieczone.
W trakcie wykonywania masażu sportowego masażysta korzysta z różnych technik masażu, na przykład głaskania, rozcierania, ugniatania i opukiwania. Pierwsza z nich ma poprawić pracę gruczołów potowych i łojowych. Tę technikę stosuje się na początku i na zakończenie masażu.
Rozcieranie polega na wykonywaniu rękoma kolistych ruchów. Pomaga w rozciągnięciu ścięgien i mięśni. Sprawia, że naturalna ruchomość stawów zostaje przywrócona.
Bezpośrednio na mięśnie stosuje się ugniatanie. Ta technika wyróżnia się gradacją nacisku. Natomiast aby rozluźnić mięśnie całego ciała i rozszerzyć naczynia krwionośne, masażysta wykonuje opukiwanie, ruchy siekające i uderzenia klaszczące.